SC PREMIUM STONAVA

Klub sálového fotbalu - Mistr ČR 2007, Mistr ČR veteránů 2015 - 2017 Vítěz PMEZ veteránů 2016, 2018 a 2019

HISTORIE KLUBU

Futsalový klub SC Premium Stonava byl založen v roce 1993, kdy se poprvé přihlásil do soutěží sálového fotbalu. První dva roky družstvo hrálo 2. okresní ligu pod názvem SC MANTA Havířov. Název družstva byl podle jména firmy, která klub sponzorovala. V obou ročnících unikl družstvu postup do vyšší soutěže jen o vlásek.

Třetí ročník však družstvo přece jen odehrálo v 1. okresní lize, protože jeden klub z této ligy odstoupil a náš klub byl do této soutěže dodatečně zařazen. Náš klub však změnil jméno, protože se změnil sponzor klubu. V 1. okresní lize jsme hráli pod názvem SC Fit bar Havířov. I ve vyšší soutěži se družstvo neztratilo, ba přímo překvapilo, když se mu jako nováčkovi podařilo postoupit do 2. krajské ligy.

V roce 1996 se potřetí a naposledy změnil název klubu. Nebylo vhodné stále měnit název podle sponzorů, kteří se střídali, takže bylo rozhodnuto zvolit stálý název, nezávislý na sponzorech. Zvítězil návrh hráče Muchy a klub byl pojmenován Premium, podle 12° piva Radegast Premium.

Také čtvrtá sezóna klubu byla hodně úspěšná. Družstvo, už s názvem SC Premium Havířov, bez jediné porážky zvítězilo v základní části 2. krajské ligy a ani nástrahy Play-off systému ho nezastavily v dalším postupu, tentokrát již do 1. krajské ligy.

V 1. krajské lize klub setrval 3 roky. Tady už hrála opravdu vyspělá družstva. Premium ale vždy hrálo na špici tabulky. Postupně se však začal projevovat úpadek sálového fotbalu na severní Moravě a družstva rychle ubývala. Po dvou nádherných třetích místech přišlo v roce 2000 vítězství v 1. krajské lize, byť už málo početné, ale stále kvalitní lize. Následně klub uspěl i v kvalifikaci proti družstvu Prostějova a postoupil do Celostátní ligy, kde hraje dodnes.

Hned ve své první sezóně mezi elitou se Premium prosadilo a vyhrálo základní část Celostátní ligy. V následném Play off došlo až do finále, kde však po velkém boji prohrálo s obhájcem titulu, Chemcomexem Praha.

I v dalších ročnících Premium patřilo k nejlepším týmům soutěže. Během svého třináctiletého působení v Celostátní lize skončilo Premium 4x na druhém, 3x na třetím a 4x na čtvrtém místě ligové tabulky, nejhorším umístěním klubu bylo 5. místo v roce 2004 a největším úspěchem byl zisk mistrovského titulu v roce 2007.

V dubnu 2008 klub přesídlil z Havířova do Stonavy, kde našel výborné podmínky v nově otevřené sportovní hale a také výrazně větší podporu obce. 

V květnu 2008 se Premium poprvé ve své historii vydalo za hranice ČR a zúčastnilo se Poháru mistrů evropských zemí v bulharské Albeně. Premium nezklamalo, ale přece jen zaplatilo nováčkovskou daň a skončilo na 7. místě. Herně však nezklamalo a dokázalo sehrát vyrovnané partie s pozdějším vítězem Poháru mistrů Dinamem Moskva i s třetím týmem této soutěže Ochranou Minsk. Stonavským hráčům k většímu úspěchu chybělo jen více zkušeností, ale samotná účast v tomto nejprestižnějším evropském turnaji byla velkým úspěchem klubu a pro mladé hráče to byla neocenitelná škola.

V roce 2011 se Premium podruhé zúčastnilo Poháru mistrů evropských zemí, tentokrát v ruském městě Svetlogorsk. Zde si Premium počínalo velice dobře a bylo z toho krásné 5. místo, ovšem s velice hořkou příchutí. Premium na úvod zdolalo domácí tým DEDDI Kaliningrad 5:4 (po nerozhodném výsledku rozhodl penaltový rozstřel), pak ovšem nestačilo na běloruský Belkommunmaš Minsk, kterému podlehlo 0:4. Ve třetím utkání Premium zdolalo norský Stavanger 7:2 a muselo čekat na výsledek závěrečného utkání mezi Kaliningradem a Minskem. Toto utkání se bohužel stalo naprostou fraškou, když skončilo přesně takovým výsledkem, aby postoupily ruský i běloruský tým. To samo o sobě by nevadilo, ale fraškou byl způsob, jak k tomuto výsledku došlo. Ani jeden tým evidentně nechtěl vstřelit branku, nebyly vidět žádné větší osobní souboje. Utkání, které připomínalo spíše přátelské rozcvičení a rozhodčí tam vůbec nebyli potřeba, skončilo v základní hrací době nerozhodně 1:1, což stačilo Minsku k postupu do semifinále. V prodloužení pak "překvapivě" zvítězil domácí Kaliningrad, který právě ten druhý bod potřeboval k postupu na úkor našeho Premia.

V roce 2014 Premium ukončilo své působení v celostátní lize futsalu - sálového fotbalu. Bylo to především z důvodu nedostatku hráčů, neboť v posledních letech klub velice těsně spolupracoval s futsalovým týmem SKP Likop Třinec, který však postoupil do 1. ligy futsalu a souběh obou nejvyšších soutěží by pro hráče nebyl možný. Premium se v roce 2014 přihlásilo do regionální Havířovské futsalové ligy, kde nastupuje s hráči, kteří stáli u největších úspěchů klubu, především u mistrovského titulu v roce 2007. Soutěž je pro hráče především přípravou na MČR veteránů v sálovém fotbalu.

V soutěžním ročníku 2014/2015 Premium získalo premiérový titul Mistra ČR ve futsalu - sálovém fotbalu v kategotii veteránů a suverénně vyhrálo i Havířovskou futsalovou ligu. Zajímavostí bylo, že Premium v tomto soutěžním ročníku neztratilo v žédné soutěži ani jediný bod!

V soutěžním ročníku 2015/2016 Premium opět přepisovalo svou historii. V Havířovské futsalové lize Premium sice titul neobhájilo, skončilo na druhém místě, ale na březnovém havířovském šampionátu obhájilo titul Mistra ČR v kategorii veteránů a největší úspěch přišel v červnu, kdy veteráni Premia získali ve španělském letovisku Lloret de Mar Pohár mistrů evropských zemí!

V soutěžním ročníku 2016/2017 Premium již potřetí za sebou získalo titul Mistra ČR veteránů, když finálový turnaj v Jilemnici vyhrálo bez jediné inkasované branky se skórem 16:0!

V soutěžních ročnících 2017/2018 a 2018/2019 Premium opět vyhrálo Havířovskou futsalovou ligu, ale čtvrtý titul Mistra ČR veteránů se Premiu získat nepodařilo, protože v obou letech ve finále prohrálo až v penaltovém rozstřelu s Chemcomexem Praha. Na mezinárodní scéně však Premium stále kraluje, v letech 2018 i 2019 již podruhé a potřetí získalo Pohár mistrů evropských zemí!

 

Copyright © 2015 SC Premium Stonava